15 Održivo iskorištavanje zemlje
Priroda je ključna za naš opstanak: priroda nam daje kisik, regulira naše vremenske uvjete, oprašuje naše usjeve, proizvodi hranu, hranu za životinje i vlakna. Ali je pod sve većim stresom. Ljudska aktivnost promijenila je gotovo 75 posto zemljine površine, potiskujući divlje životinje i prirodu u sve manji kutak planeta.
Oko milijun životinjskih i biljnih vrsta prijeti izumiranjem – mnogima unutar desetljeća – prema Globalnom izvješću o procjeni biološke raznolikosti i usluga ekosustava za 2019. Izvješće je pozvalo na transformativne promjene za obnovu i zaštitu prirode. Utvrđeno je da se zdravlje ekosustava o kojima ovisimo mi i sve druge vrste pogoršava brže nego ikad, utječući na same temelje naših gospodarstava, sredstava za život, sigurnost hrane, zdravlje i kvalitetu života diljem svijeta.
Krčenje šuma i dezertifikacija – uzrokovani ljudskim aktivnostima i klimatskim promjenama – predstavljaju velike izazove održivom razvoju i utjecali su na živote i sredstva za život milijuna ljudi. Šume su od vitalnog značaja za održavanje života na Zemlji i igraju važnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena. A ulaganje u obnovu zemljišta ključno je za poboljšanje sredstava za život, smanjenje ranjivosti i smanjenje rizika za gospodarstvo.
Zdravlje našeg planeta također igra važnu ulogu u nastanku zoonoza, odnosno bolesti koje se prenose između životinja i ljudi. Kako nastavljamo zadirati u krhke ekosustave, dovodimo ljude u sve veći kontakt s divljim životinjama, omogućujući patogenima u divljim životinjama da se preliju na stoku i ljude, povećavajući rizik od pojave i pojačanja bolesti.