Idi nazad

15 Održivo iskorištavanje zemlje

Priroda je ključna za naš opstanak: priroda nam daje kisik, regulira naše vremenske uvjete, oprašuje naše usjeve, proizvodi hranu, hranu za životinje i vlakna. Ali je pod sve većim stresom. Ljudska aktivnost promijenila je gotovo 75 posto zemljine površine, potiskujući divlje životinje i prirodu u sve manji kutak planeta.

Oko milijun životinjskih i biljnih vrsta prijeti izumiranjem – mnogima unutar desetljeća – prema Globalnom izvješću o procjeni biološke raznolikosti i usluga ekosustava za 2019. Izvješće je pozvalo na transformativne promjene za obnovu i zaštitu prirode. Utvrđeno je da se zdravlje ekosustava o kojima ovisimo mi i sve druge vrste pogoršava brže nego ikad, utječući na same temelje naših gospodarstava, sredstava za život, sigurnost hrane, zdravlje i kvalitetu života diljem svijeta. 

Krčenje šuma i dezertifikacija – uzrokovani ljudskim aktivnostima i klimatskim promjenama – predstavljaju velike izazove održivom razvoju i utjecali su na živote i sredstva za život milijuna ljudi. Šume su od vitalnog značaja za održavanje života na Zemlji i igraju važnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena. A ulaganje u obnovu zemljišta ključno je za poboljšanje sredstava za život, smanjenje ranjivosti i smanjenje rizika za gospodarstvo.

Zdravlje našeg planeta također igra važnu ulogu u nastanku zoonoza, odnosno bolesti koje se prenose između životinja i ljudi. Kako nastavljamo zadirati u krhke ekosustave, dovodimo ljude u sve veći kontakt s divljim životinjama, omogućujući patogenima u divljim životinjama da se preliju na stoku i ljude, povećavajući rizik od pojave i pojačanja bolesti.

Najaktivniji prijedlozi

Proposals

Najaktivnije rasprave

Debates
15.1
Do 2020. osigurati očuvanje, obnovu i održivo korištenje kopnenih i kopnenih slatkovodnih ekosustava i njihovih usluga, posebno šuma, močvara, planina i suhih područja, u skladu s obvezama iz međunarodnih sporazuma.
15.2
Do 2020. promicati provedbu održivog gospodarenja svim vrstama šuma, zaustaviti krčenje šuma, obnoviti degradirane šume i značajno povećati pošumljavanje i pošumljavanje na globalnoj razini.
15.3
Do 2030. boriti se protiv dezertifikacije, obnoviti degradirano zemljište i tlo, uključujući zemljište zahvaćeno dezertifikacijom, sušom i poplavama, te nastojati postići svijet neutralan zbog degradacije zemljišta.
15.4
Do 2030. osigurati očuvanje planinskih ekosustava, uključujući njihovu biološku raznolikost, kako bi se poboljšala njihova sposobnost pružanja prednosti koje su ključne za održivi razvoj.
15.5
Poduzeti hitne i značajne mjere za smanjenje degradacije prirodnih staništa, zaustavljanje gubitka biološke raznolikosti te do 2020. godine zaštititi i spriječiti izumiranje ugroženih vrsta.
15.6
Promicati pošteno i pravedno dijeljenje koristi koje proizlaze iz korištenja genetskih resursa i promicati odgovarajući pristup takvim resursima, kako je međunarodno dogovoreno.
15.7
Poduzeti hitne mjere za zaustavljanje krivolova i trgovine zaštićenim vrstama flore i faune i rješavanje potražnje i ponude ilegalnih proizvoda iz divljih životinja.
15.8
Do 2020. godine uvesti mjere za sprječavanje unošenja i značajno smanjenje utjecaja invazivnih stranih vrsta na kopnene i vodene ekosustave te kontrolu ili iskorjenjivanje prioritetnih vrsta.
15.9
Do 2020. integrirati vrijednosti ekosustava i bioraznolikosti u nacionalno i lokalno planiranje, razvojne procese, strategije i račune za smanjenje siromaštva.
15.A
Mobilizirati i značajno povećati financijska sredstva iz svih izvora za očuvanje i održivo korištenje biološke raznolikosti i ekosustava.
15.B
Mobilizirati značajna sredstva iz svih izvora i na svim razinama za financiranje održivog gospodarenja šumama i pružiti odgovarajuće poticaje zemljama u razvoju da unaprijede takvo gospodarenje, uključujući očuvanje i pošumljavanje.
15.C
Povećati globalnu potporu naporima u borbi protiv krivolova i trgovine zaštićenim vrstama, uključujući povećanje kapaciteta lokalnih zajednica da traže održive mogućnosti za život.
Ovaj cilj nema lokalnih zadataka